Konferans Merkezi

Konferans Merkezi: Turgut Özal Kongre Merkezi, Ürgüp, Nevşehir. 

Konferans Merkezine Ulaşım

Ürgüp, Nevşehir şehir merkezine yaklaşık 20 km, Nevşehir Havaalanına yaklaşık 30 km mesafede ve Kapadokya’nın tarihi bölgesinde yer almaktadır. Havaalanından doğrudan Ürgüp’e taksi ile gitmek mümkündür veya Ürgüp ilçesine otobüs ile gitmeyi de tercih edebilirsiniz. Veya anlaşmalı tur firmamız, Nevşehir havalimanına ne zaman gideceğinizi bildirirseniz, sizi havaalanından alarak Konferans Merkezimize ulaşımınızı sağlayabilir. 
 
Kapadokya’ya ulaşmanın en rahat ve en hızlı yolu havayoludur. Nevşehir Kapadokya Havaalanı (NAV), Nevşehir ili, Gülşehir ilçesinde bulunmaktadır. Türk Hava Yolları, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan günde iki kez Nevşehir Kapadokya Havaalanı’na seferler düzenlemektedir. Hava yoluna ek olarak, birçok otobüs firması Nevşehir’e ulaşımda otobüs hizmeti sunmaktadır.

Nevşehir – Kapadokya Bölgesinin Başkenti

Nevşehir, Kapadokya bölgesinin merkezi ve bölgeyi gezmek için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. İlk yerleşimlerin M.Ö. 3000 yıllarına dayandığı şehrin en eski adı, “Nyssa” idi. Şehirde, Selçuklu döneminden kalma bazı kalıntılar da var. Kurşunlu Cami, etkileyici bir yapı kompleksine ve yakınında 1726 yılına dayanan medreseye sahiptir. Müze, yerel buluntuların zengin bir koleksiyonunu sergilemektedir. Hacı Bektaş Veli’nin 14. yüzyılda yerleştiği yer olan Hacıbektaş ilçesi, aşk ve hümanizm üzerine kurulmuştur. Hacıbektaş, oniks hatıra ürünleri ile de ünlüdür.

Ürgüp – Kapadokya’nın Turizm Başkenti

Ürgüp, Anadolu’nun orta bölgesindeki küçük bir ilçedir. Kapadokya’nın tarihi bölgesinde ve Göreme’nin mağara kiliselerinin yakınında bulunan otel, gece hayatı ve turizme iyi uyum sağlamasıyla ünlüdür. Turistler için popüler bir gece durağı haline gelmiştir. 2010 nüfus sayımına göre ilçe nüfusu 34.372’dir. Bu nüfusun 18.631’i Ürgüp merkezinde yaşamaktadır. Ürgüp, mağara otelleriyle ünlüdür. Mağaralardaki otellerin çoğu aslında eski evlerdir. Tarihi yapılarına zarar vermemek kaydıyla kiralanabilir ve konaklama için kullanılabilirler. Mağaralardan bazıları gece kulüplerine ve barlara da dönüştürülmüştür. Ürgüp, Kapadokya bölgesinin en önemli turistik merkezlerinden biridir.

Avanos – Kapadokya’nın Seramik Merkezi

Avanos eski şehri, Nevşehir’in 18 km kuzeyindedir ve şehrin eski adı Venessa’dır. Avanos’un en ünlü tarihi özelliği, toprak seramik üretimidir. Bu ilçede el yapımı seramik ticareti ve sayısız çanak çömlek fabrikası Hititler’e kadar uzanmaktadır. Avanos’ta imal edilen seramik, Kızılırmak’tan alınan kil kırmızı silt kullanılarak üretilmektedir. Avanos, Arnavut kaldırımlı sokakları olan çekici eski kent merkezi ve nehrin muhteşem manzaraları nedeniyle Kapadokya’nın önemli ziyaret yerlerinden biridir.

Göreme – Antik Mağara Kiliseleri

Nevşehir’e 10 km mesafede bulunan Göreme, Nevşehir-Ürgüp-Avanos üçgeninde vadilerle çevrili bir bölgede bulunmaktadır. Göreme’nin eski adları Korama, Matiana, Maccan ve Avcılar’dır. Göreme’de birçok kutsal ve antik mağara kiliseler bulunmaktadır.

Kapadokya– Güzel Atlar Ülkesi

Kapadokya, dünyadaki en ilginç ve muhteşem manzaralarından birine sahiptir. Yaklaşık üç milyon yıl önce Erciyes ve Hasan Yanardağlarının şiddetli patlamaları sonucu, bölgedeki platoyu volkanik tüfler örtmüştür. Rüzgâr, su ve yağmurun doğal aşındırıcı etkileri, bu alanı, kırmızı ve mavinin sıcak tonlarından yeşilin ve grinin serin tonlarına kadar değişen renklerde kaya mağaraları, şapkalı çukurlar ve sivri vadilerin muhteşem ve gerçeküstü haline getirdi. Kapadokya olarak bilinen en eski yerleşimler M.Ö. 4.000 yıllarına dayanmaktadır; eski insanlar Göreme’de kayadan oyma mağaralar içine girmişlerdir. Bölgeye Hıristiyanlığın gelmesi ile kayalıklarda şapel, kilise ve manastırlar yapmışlardır. Derinkuyu, Mazi ve Kaymaklı’da, kent sakinlerinin yağmacılardan saklanmaları için yeraltı şehirler yapılmıştır. Halka açık olan başka bir yeraltı şehri de Ozkonak’da vardır. Bu şaşırtıcı yeraltı şehirleri, o dönemlerde insanların yeraltındaki yaşantıları hakkında bilgi vermektedir. Nevşehir’in 20 km doğusunda yer alan Ürgüp, canlı bir turizm merkezidir ve bölgenin tüm özelliklerine sahiptir. Bunun yanı sıra şarap üretim merkezinin merkezidir. Ayrıca kayadan oyma eğlence mekanları ile oldukça büyüleyicidir. Ürgüp’te insanlar hala bir zamanlar dar sokaklarda kayaya oyulmuş evlerde yaşamaktadırlar. Birçok çeşitte halı ve kilim satın almak için de ideal iyi bir yerdir. Pancarlık Vadisi, Mustafapaşa (Sinassos) ve Cemil köyleri, geleneksel taş evleri, 2. yüzyıl Kırkşehitler Kilisesi’nin bulunduğu Taşkınpaşa ve Şahinfendi köyleri ile Devrent ve Çatalkaya Vadileri peri bacaları ile ünlüdür. Ürgüp’ün 8 km kuzeybatısında Göreme Açık Hava Müzesi, fresklerle süslü kaya kiliseleri ve şapellerin yer aldığı bir manastır kompleksidir. Elmalı, Aziz Basil, Aziz Barbara, Yılanlı, Karanlık, Karikli ve Tokalı kiliseleri özellikle ilgi çekicidir ve freskoları çok iyi korunmuştur. Hıristiyanlar için kutsal sayılan bu kiliseler hala ziyaret edilmektedir. Göreme ve Uçhisar ilçeleri, konileri ve peri bacaları ile büyüleyici bir manzara sunmaktadır. Uçhisar Kalesi’nin üstü büyüleyici bir manzara sunmaktadır. Çavuşin’de Vaftizci Yahya manastırını önemli tarihi mekanlardandır. Avanos, çekici şehir yapısı ile el sanatları (özellikle de çanak çömlekleri) ile ünlüdür ve birçok atölyede bu zanaatı siz de deneyebilirsiniz. Soganlı’nın onlarca şapel, kilise, salon ve mezarla pitoresk bir güzelliği vardır. Bizans’ın fresko sanatının gelişimi Soğanlı’daki yapılarda gözlemlenebilir. Balkan Vadisi’ndeki kiliseler en eskilerden bazılarıdır. Kızılcukur Vadisinde gün batımı büyüleci güzelliktedir. Kapadokya, bir büyüleyici manzası olan bir bölgedir. Sıcak hava balon turları, doğa yürüyüşü turları, binicilik turları ve diğer etkinlikler ile büyüleyici Kapadokya’yı yaşamalısınız. Anılarınız ve fotoğraf albümünüzde Kapadokya kesinlikle ayrı bir yer tutacaktır.

İklim

Orta Anadolu’da bulunan Kapadokya, karasal ikliminin özelliklerini yansıtmaktadır. Coğrafik konumu nedeniyle Kapadokya’da gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkı fazladır. Ziyaret için yılın en uygun dönemleri Mart’tan Haziran’a kadar olan ilkbahar dönemi ve Eylül – Kasım ayları arasındadır.

İlkbahar mevsiminde az miktarda yağışla karşılaşabilirsiniz, ancak yağmur kısa sürdüğü için gezilerinizi engellemeyecektir. Nisan ayında ortalama sıcaklık 15 C civarındadır, yağmur ihtimali vardır.

Nevşehir’in hava tahmin raporunu görmek için aşağıdaki bağlantıya bakabilirsiniz:

http://www.mgm.gov.tr/en-US/forecast-5days.aspx?g=0